Huzursuz Bağırsak Sendromu

Kalın bağırsağı etkileyen ve toplumda sık olarak gözlenen bir bozukluktur. Huzursuz bağırsak sendromu (IBS) karın bölgesinde kramplara, ağrılara, şişkinliğe, gaz şikayetlerine ve diyare ya da kabızlığa neden olmaktadır. IBS yaşam boyu süren bir hastalıktır.

Oldukça rahatsız edici şikayetlere neden olsa da, IBS bağırsaklarda yapısal değişikliklere ya da bağırsak kanseri riskinde artışa neden olamamaktadır.

Bazı hastalar şikayetlerini beslenme biçimlerinde yaptıkları değişiklikler ile kontrol altında tutabilmekteyken, az sayıda hastada şikayetler ciddi derecede şiddetlidir.

Hastalarda şikayetler zaman zaman şiddetlenebilmekte ve bazen de kaybolabilmektedir.

Eğer IBS tanısı almış bir hastada aşağıdaki şikayetler de mevcut ise o zaman IBS tanısı yanlış konmuş olabilir ve kalın bağırsak kanseri gibi daha farklı hastalıklar söz konusu olabilir:

  • Makattan kan gelmesi
  • Geceleri ortaya çıkan veya şiddetlenen karın ağrısı
  • Kilo kaybı

Hastalıkta kalın bağırsaklar ya gereğinden fazla çalışmakta ve bu yüzden kramp, ağrı ve şişkinliğe sebep olmakta, ya da normalden az çalışarak kabızlığa neden olabilmektedir.

Bu hastalıkta merkezi sinir sistemi ve bağırsaklar arasındaki sinir iletiminde bozukluklar sonucu şikayetler ortaya çıkabilmektedir.

IBS hastaları belli gıdaları tükettiklerinde şikayetleri artmaktadır, örnek olarak çikolata, baharatlar, tahıllar, yağlı gıdalar bu değişiklere neden olabilmektedir.

Stresin arttığı zamanlarda IBS şikayetleri daha da artabilir.

Kadınların menstrüasyon dönemlerinde şikayetler artabilmektedir.

IBS İçin Risk Faktörleri:

  • 45 yaş altı bireylerde daha sık görülmektedir.
  • Kadınlarda erkeklere göre 2 kat daha sık görülmektedir.
  • Ailesinde IBS tanısı almış bireyler daha büyük risk altındadır.
  • Anksiyete, depresyon gibi ruhsal hastalıklarda da IBS daha sık görülmektedir.
  • IBS hastalarında basur, ya da belli gıdalardan kaçınma sonucu beslenme bozuklukları görülebilmektedir. Hastalık aynı zamanda yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkilere sahiptir.

Nasıl Tedavi Edilir?

IBS’ye neyin yol açtığı bilinmediği için tedavide esas hedef mevcut şikayetlerin azaltılmasıdır. Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile kontrol altına alınamayan şikayetler için lif içeren besin takviyeleri, diyare ilaçları, bağırsak kasılmalarını engelleyici ilaçlar hekim tarafından reçete edilebilmektedir.
SİTE HARİTASI
BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ
© 2011-2017 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş.
Bu sitede yer alan bilgiler, hekim ve eczacıya danışmanın yerine geçmez. Abdi İbrahim ilaçları ile ilgili her türlü bilgi talebinde bize ulaşabilirsiniz;
Tel: 0212 366 8400
E-Posta: info@abdiibrahim.com.tr