Bipolar Bozukluk

Bipolar bozukluk, bir duygu durum bozukluğudur. Patolojik duygu durum değişimleri mani ve depresyon atakları ile seyreder. Depresyon ve tam tersi bir durum olan mani tabloları, aralıklı olarak veya art arda hatta bazen birlikte (karışık tip) yaşanır.

Mani dönemlerinde neşe, depresyon dönemlerinde umutsuzluk ve çökkünlükle karakterizedir. Ara dönemlerde kişi normale döner. Bazı hastalarda mani ve depresyon belirtileri bir arada görülürken, bazı hastalarda belirtiler hafif düzeydedir (hipomani).

Eğer birinci derece akrabalarda (anne, baba ve kardeş) bu hastalık varsa, risk %20-25’e çıkar. Bipolar hastalarının %50’sinin anne-babasında, duygu durum bozukluğu bulunduğu saptanmıştır.

Manik Atak

Anormal ve kalıcı, artan irite edici bir duygu durumudur. Amaca yönelik aktiviteler ve enerji belirgin olarak artmıştır. Her gün görülür, tüm gün boyunca devam eder.  En az 1 hafta devam eder. Genellikle hastaneye yatırılarak tedavi edilir. Ataktaki duygu durum bozukluğu sırasında artan enerji ve aktivite ile birlikte görülür.

Hipomanik Atak

Amaca yönelik aktiviteler ve enerji belirgin olarak artmıştır. Her gün görülür, tüm gün boyunca devam eder.  En az 4 gün devam eder. Diğer semptomlar manik atağa benzer ama daha hafiftir. Genellikle hastaneye yatırmak gerekli olmaz.

Majör Depresif Atak

Aşağıdaki semptomlardan 5 veya daha fazlası 2 haftalık süre boyunca varsa Majör Depresif Atak tanısı konur. Bu semptomlardan depresif duygu durum ve istek kaybı mutlaka olmalıdır. Günün büyük bölümünde depresif duygu durum (kızgın, boş ve umutsuz hissetmek), her şeye karşı ilgi ve zevkin azalması, belirgin kilo verme veya alma (bir ayda %5 kilo değişimi), hemen her gün uykusuzluk veya aşırı uyku, psikomotor yavaşlama veya ajitasyon, her gün bitkinlik hissi, işe yaramama ve suçluluk hissi, işlere karşı konsantrasyon kaybı, tekrarlayan ölüm düşüncesi, bu bulgular ciddi sosyal uyumsuzluk oluşturur. Bu bulgular ilaç veya madde kullanımına veya başka bir hastalığa bağlı değildir.
SİTE HARİTASI
BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ
© 2011-2017 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş.
Bu sitede yer alan bilgiler, hekim ve eczacıya danışmanın yerine geçmez. Abdi İbrahim ilaçları ile ilgili her türlü bilgi talebinde bize ulaşabilirsiniz;
Tel: 0212 366 8400
E-Posta: info@abdiibrahim.com.tr