Anksiyete

Anksiyete

Organizma için tehlike içeren tanımlanabilir ya da tanımlanamaz herhangi bir durum karşısında yaşanan; gerginlik, kaçınma, saldırma vb. durumlara yol açan ve en önemli özelliği, kişi tarafından hoşa gitmeyen duygudur.

Korku

Gerçek ya da algılanan acil tehtidlere karşı hissedilen duygusal cevaptır.

Anksiyete Bozuklukları

Gelecekle ilgili bir tehdit beklentisidir.

Anksiyetenin bir ruhsal hastalık belirtisi olması için, verilen uyarıya şiddet yada süre olarak uygunsuz bir yanıt olması, sık tekrarlaması ve kişinin mesleki veya sosyal açıdan işlevselliğini bozuyor olması gerekir.

Anksiyete bozukluğu, sık görülür, ancak çoğu zaman farkedilmez ve tedavi edilmez. Bireyin gerçekle bağlantısı kopmaz. Hasta hastalığını bilir; kendi kafasındaki düşünceleri, korkuları saçma bulur. (içgörüsü vardır). Toplumsal uyum fazla bozulmaz.

Bedensel belirtiler, çarpıntı, titreme, terleme, kızarma, ateş basması, nefes darlığı, bulantı, karın ağrısı, baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş veya bayılacakmış gibi hissetme vardır.

Ruhsal belirtiler arasında, bedensel belirtilerin yanlış yorumlanmasına bağlı, kontrolünü yitirme korkusu, başa çıkamama korkusu, fiziksel zarar görme ya da ölüm korkusu, aklını yitirme korkusu, başkaları tarafından yanlış değerlendirilme korkusu vardır.
SİTE HARİTASI
BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ
© 2011-2017 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş.
Bu sitede yer alan bilgiler, hekim ve eczacıya danışmanın yerine geçmez. Abdi İbrahim ilaçları ile ilgili her türlü bilgi talebinde bize ulaşabilirsiniz;
Tel: 0212 366 8400
E-Posta: info@abdiibrahim.com.tr