Yüksek Tansiyon

Yüksek Tansiyon Nedir?

Gün içinde kan basıncının belirli bir süre yüksek olması, yüksek tansiyon (hipertansiyon) olarak tanımlanır. Tansiyon milimetre civa (mmHg) olarak ifade edilir. Sistolik kan basıncı (büyük tansiyon) 120 mmHg, diastolik kan basıncı (küçük tansiyon) 80 mm Hg kabul edilmektedir. Genel anlamda 120-129/80-84 mmHg olması normal, 130-139/85-89 mmHg olması yüksek normal, 140/90 mmHg olması hipertansiyondur.

Sıklığı Nedir?

Ülkemizde erişkin her üç kişiden birinde hipertansiyon vardır. Kadınlarda erkeklerden daha sıktır. Türkiye’de hipertansiflerin önemli bir kısmı (% 53), ekonomik olarak üretken çağ kabul edilen orta yaş grubundadır. Ülkemizde 30 yaş altında görülen hipertansiyon sıklığı (% 12) ihmal edilmeyecek düzeydedir. Altmış yaşın üzerinde hipertansiyon görülme sıklığı % 60-80’lere kadar yükselmektedir. Ülkemizde, hipertansiyon görülme sıklığı yüksek olmasına rağmen, hastaların sadece %40’ı bunun farkındadır.

Nedenleri Nelerdir?

Hipertansiyonun nedeni, % 90-95 hastada bilinmemektedir, yani bilinen bir hastalığa bağlı olmayan (esansiyel hipertansiyon).

Yüzde 5-10 hastada ise hipertansiyon başka bir hastalığa bağlıdır. Hipertansiyona yol açan hastalıkların önemli kısmı böbrek kaynaklıdır.

Endokrin (hormonal) sebepler ise önemli diğer bir grubu oluşturmaktadır. Bu hastalıkların önemli bir kısmının tedavi edilebilir nitelikte olması dikkat çekicidir.

Yüksek Tansiyon Nelere Yol Açar?

Yüksek tansiyon sinsi bir hastalıktır. Her yaşta görülebilir. Belirti vermeden ortaya çıkabilir. Yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa ortaya kalp hastalığı, felç, boyun-bacak damarlarında tıkanma, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği ve görme kaybı gibi sorunlar çıkabilir.

Risk Altında Olanlar Kimlerdir?

Ailesinde yüksek tansiyon öyküsü olanlar, yaşı 40 üzerinde olanlar, şişmanlar, sigara içiciler, şeker hastaları ve ailede şeker hastalığı varsa ayrıca gebelik durumu risk oluşturmaktadır.

Yüksek Tansiyonu Olanlar Neler Yapmalı?

Kişi sağlıklı olduğu kiloyu bilmeli ve o kiloda kalmalıdır. Tuz tüketimi kısıtlanmalı ve meyve ve sebze tüketimi artırılmalıdır. Doymuş  ve total yağ tüketimi azaltılmalı, ayrıca hekim tarafından verilmiş olan ilaçlar düzenli alınmalıdır. Sigara ve alkol  kullanımına son verilmeli. Düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz yapılmalıdır.

SİTE HARİTASI
BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ
© 2011-2017 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş.
Bu sitede yer alan bilgiler, hekim ve eczacıya danışmanın yerine geçmez. Abdi İbrahim ilaçları ile ilgili her türlü bilgi talebinde bize ulaşabilirsiniz;
Tel: 0212 366 8400
E-Posta: info@abdiibrahim.com.tr