Astım

Astım Nedir?

Astım, alerjenler, sigara dumanı, soğuk havaya maruz kalma gibi tetikleyici faktörlere reaksiyon olarak havayollarının (bronşların) daralması ile ortaya çıkan ve solunum darlığı ile karakterize ataklarla seyreden kronik bir akciğer hastalığıdır.

Ataklar dışında yakınması olmayan hastalarda atakla birlikte nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum, göğüste sıkışma hissi belirtileri görülür.

Ataklar genellikle gece sabaha karşı, ağır egzersizle, duygusal stres ile ortaya çıkar, hasta tedavi gördüğünde ise geriler. Düzenli tedavi olan hastalarda, zamanla atak sıklığı ve şiddeti azalır.

Astımın Görülme Sıklığı Nedir?

Astımın dünyada yaklaşık 300 milyon kişiyi etkilediği tahmin edilmektedir. Ülkemizde bu oran yaklaşık 3.5 milyondur. Her yıl dünyada 250.000 kişi astım nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte astımın ortalama görülme sıklığı %15’tir. Diğer bir deyişle her 100 kişiden 15’i astım hastasıdır. Astım riski hava kirliliğinin yüksek olduğu yerleşim bölgelerinde daha yüksektir.

Astım İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Astım genetik ve çevresel birçok nedene bağlı olarak gelişir.
Genetik faktörler arasında; kişide alerjik yatkınlık, obezite, kadın cinsiyeti önemli yer tutar.

Çevresel faktörler olarak;

  • Alerjenlere, toz ve kimyasal maddelere, sigara dumanı ve hava kirliliğine maruziyet
  • Viral üst solunum yolu enfeksiyonları, bazı ilaçlar, gastroözefageal reflu
  • Ev tozu akarları, evcil hayvan tüyleri (kedi, köpek), hamamböceği, küf mantarları ve polenler
  • Parfüm, deterjan, yemek kokuları tetikleyici olabilir.

Astımın Tanısı Nasıl Konur?

Astım, karakteristik olarak ataklar halinde seyreder. Atak sırasında hastada; nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, hırıltılı solunum, öksürük, koyu balgam görülür. Atak sırasında hastaya tanı koymak kolayken, atak dışında ise hastadan detaylı öykü alınması, akciğer grafisi, solunum fonksiyon testleri, alerji ve kan testleri tanı koydurur.

Astım Tedavisi Nasıl Yapılır?

Düzenli tedavi gören hastaların büyük çoğunluğunda, astım yaşamı olumsuz yönde etkilemez. Ancak düzensiz tedavi hastalığın giderek ilerlemesine, atak sayısının ve şiddetinin artmasına neden olabilir.

Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar temel olarak solunum yoluyla alınır ve iki grupta ele alınır.

Birinci grupta semptom giderici yani hastayı rahatlatıcı ilaçlar yer alır ve astım atağı sırasında inhaler dediğimiz cihazlarla, solunum yoluyla kullanılırlar. Etkileri 1-2 dakika içerisinde başlar ve hastayı zor durumda bırakan nefes darlığını, hırıltılı solunumu ve öksürüğü azaltırlar.

İkinci grupta ise hastalığı uzun dönemde tedavi ederek kontrol altına alan ilaçlar yer alır. Bunların da büyük bir kısmı solunum yoluyla kullanılmaktadır. İkinci grup ilaçların düzenli kullanılması, hastalığın seyri ve hastanın yaşam kalitesini doğrudan etkiler ve oluşabilecek atak sıklığını ve şiddetini azaltır.

SİTE HARİTASI
BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ
© 2011-2017 Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Tic A.Ş.
Bu sitede yer alan bilgiler, hekim ve eczacıya danışmanın yerine geçmez. Abdi İbrahim ilaçları ile ilgili her türlü bilgi talebinde bize ulaşabilirsiniz;
Tel: 0212 366 8400
E-Posta: info@abdiibrahim.com.tr